Výlety v okolí

1. Ostrovy Hvar a Brač

Ostrov Hvar leží medzi polostrovom Pelješac a ostrovom Brač. Patrí k najslnečnejším miestam chorvátskeho Jadranu. Svedčí o tom aj bohatá vegetácia – levanduľové a rozmarínové polia, olivové háje, oleandre, viniče, pomarančovníky a citrónovníky. Členité pobrežie a romantické zátoky patria k tichým miestam, kde si môžete vychutnávať oddych. K návšteve lákajú aj cenné historické pamiatky v starobylých mestách Stari Grad a Hvar. Opodstatnene patrí tento ostrov k najnavštevovanejším letoviskám Chorvátska.

Ostrov Brač je najväčší zo skupiny Stredodalmátskych ostrovov a tretí najväčší v Jadranskom mori. Nachádza sa priamo oproti mestu Baška Voda vo vzdialenosti 7 námorných míľ, je známy hlavne turistickým ruchom a kamenárskym priemyslom. Na ostrove, kde 300 dní do roka svieti slnko, nájdete tie najkrajšie pláže zo zlatého piesku, nedotknutú prírodu, pohostinné miestne obyvateľstvo a nádherné promenády.

Celodenný výlet loďou na ostrov Hvar a Brač je pripravený pre všetkých milovníkov poznávania krás chorvátskych ostrovov. Každý deň sú pripravené lode, ktorými tieto miesta môžete navštíviť.

Po dvojhodinovej plavbe loďou z kempu Baško Polje Vás bude čakať ostrov Hvar ako prvá zástavka, kde máte možnosť počas prestávky nakúpiť známym rôzne suveníry alebo pravý nefalšovaný olivový olej.

Počas návštevy druhého ostrova, Brač, odporúčame navštíviť známu Chorvátsku pieskovú pláž Zlatni Rat v mestečku Bol, ktorá mení svoj tvar podľa vetra…

Orientačná cena: 220 Kn (cca 30€)

V cene je zahrnuté: plavba loďou, obed (ryba alebo mäso, pečivo, šalát), nápoje.

 

2. Rybací piknik (výlet na ostrov Brač – Povlja)

Jeden a polhodinová plavba na ostrov Brač Vás dovedie do mesta Povlja. Tu máte možnosť stráviť bláznivé chvíle v nádhernej zátoke.

Rybací piknik je výlet, ktorý popasie nielen Vaše oči, ale predovšetkým zasýti Vaše bruško špeciálne pripravenými rybami na grile. Výlet je do poobednajších hodín.

Orientačná cena: 150 Kn (cca 20 €)

V cene je zahrnuté: plavba loďou, obed (ryba alebo mäso, pečivo, šalát), nápoje.

 

3. Večerná Makarska (večerný výlet)

Mesto Makarska leží na úpätí pohoria Biokovo, takmer priamo pod jeho najvyšším vrchom – horou sv. Jure (1.762 m.n.m.). Makarska, mesto starej architektúry a múzea mušlí.

So širokou prístavnou promenádou je jedným z najatraktívnejších turistických letovísk, srdce Dalmácie. Centrum mesta je bohaté na kultúrne a historické pamiatky.

V letných mesiacoch sa v meste konajú rôzne výtvarné, hudobné, scénické a zábavné podujatia.

Orientačná cena: 90 Kn (cca 12 €)

V cene je zahrnuté: plavba loďou, nápoje.

Rafting na rieke Cetina (celodenný výlet)

Príjazdom na krištáľovo čistú rieku Cetinu objavíte jej malebnú a dojemnú krásu. Stanete sa súčasťou chorvátskych kúzelných vodopádov, veľkolepého hlbokého kaňonu, malebných jaskýň a zeleného lesa.

Splav na rieke Cetina trvá 3,5 hodiny, počas ktorého máte možnosť prežiť fantastické a vzrušujúce chvíle. Počas 8 kilometrovej jazdy si môžete vychutnať nielen jazdu na rafte, ale aj kúpanie v jaskyni (voda 4ºC) alebo skákanie zo skál (4,68 m).

Počas jazdy Vám budú k dispozícii skúsení a zdvorilí sprievodcovia, preto nepotrebujete mať žiadne skúsenosti.

To, čo potrebujete so sebou, je: športová obuv, plavky, krátke nohavice, tričko, krém na opaľovanie a oblečenie, do ktorého sa prezlečiete po výlete.

Orientačná cena: 220 Kn (cca 30 €)

V cene je zahrnuté: doprava klimatizovaným mikrobusom, výbava pre bezpečný rafting, skiper (sprievodca), občerstvenie (káva, džús, ovocie).

Mesto Baška Voda

V priestore mesta Baška Voda sa stretli dve uchvacujúce prostredia: more a hory. More v neopísateľnej nádhere, priezračné a upokojujúce a nad ním vysoko sa týčiace pohorie Biokovo, kamenné bralá strážiace toto priezračne čisté more.

Mesto Baška Voda bolo malou rybárskou osadou, asi 10 km vzdialenou od mesta Makarska, ktoré sa premenilo na obľúbené letovisko. Meno osady je odvodené od výbornej vody, ktorej pramene tu vyvierajú.

Dlhá pláž, more s čistou vodou, promenáda lemovaná obchodíkmi a hotelmi, vinice i olivové háje v okolí, to všetko spoločne s dobrými službami láka každoročne veľké množstvo hostí. Vzduch je tu čistý a voľné priestranstvo sa rozprestiera od svahov nádherného Biokova (tu vznikli dedinky Bast a Topići) až po breh modrého mora, ktoré lemuje dlhé štrkovité pláže.

O blahodarnosti podnebia svedčia i stopy života na tomto priestore starom viac než 3 tisíc rokov. Za posledných 100 rokov sa z malej rybárskej dedinky vďaka pracovitosti a skromnosti domácich ľudí stalo moderné mestečko a lákavé turistické stredisko. Aké sú najväčšie atrakcie v meste a jeho okolí? Medzi hlavné atrakcie patrí: dlhá štrkovitá pláž, číre more a monumentálny masív pohoria Biokovo (1762 m), archeologická lokalita Gradina (r. 1300 p.n.l.), múzeá priamo v meste (archeologické prípadne národopisné a malakologické múzeum – jedna z najväčších zbierok mäkkýšov a lastúrnikov na svete), a tiež botanická záhrada nad Makarskou. Aké možnosti športovania ponúka mesto? Futbal, malý futbal, tenis, stolný tenis, plážový volejbal, vodné bicykle, loďky, škola potápania Poseidon, horské bicykle, skútre, parasailing a pod. Atrakcie pre deti? Lunapark, trampolíny, banana-ski, mini-automobily na elektrinu… Možnosť prechádzok Skúste sa poprechádzať po nábreží priamo v centre osady a nadýchať sa skutočnej stredomorskej atmosféry. Na hlavnej promenáde letoviska je rad reštaurácií a obchodíkov. Je tu i strom, ktorý má pri kmeni z každej strany lavičky, na ktorých sedia obyčajne pamätníci obce. Je jednou z najväčších atrakcií pre domorodcov i návštevníkov. Druhou možnosťou je dlhšia prechádzka po chodníčku vedúcemu po pobreží až ku kempu Baško Polje, pri ktorej Vás bude neustále sprevádzať šum morského príboja. Pokiaľ chcete spojiť prechádzku i s troškou fyzickej námahy, môžete sa vybrať do kopcov nad letoviskom a navštíviť dedinu Bast, o ktorej sa hovorí, že z nej pochádzajú pôvodní obyvatelia osady Baška Voda.

Výlet na pohorie Biokovo

Pohorie Biokovo sa nachádza na chorvátskom pobreží Jadranského mora, zhruba medzi mestami Gornja Brela a Gornje Igrane v dĺžke cca 35 km a šírke cca 12 km. Jeho rozloha je 196 km. Svojím úpätím pri hladine mora tvorí vlastne známu Makarsku riviéru. Najvyšší vrch pohoria je Sveti Jure s výškou 1762 m.n.m.

Pri tomto výlete, kde prejdete z 0 m na 1 762 m.n.m. za 1,5 hodiny, máte možnosť stráviť krásne romantické chvíle pozorovaním západu slnka.

Orientačná cena: 220 Kn (cca 30 €)

V cene je zahrnuté: doprava klimatizovaným 9 miestnym autom, výklad, nápoje.

Medžugorje – Mostar

Medžugorje leží v juhozápadnej časti Bosny a Hercegoviny. Od začiatku zjavenia z roku 1981 sa stalo významným pútnickým miestom a motiváciou k vedeniu hodnotného duchovného života.Centrom pútnického miesta je farský kostol sv. apoštola Jakuba,  patróna pútnikov, vonkajší oltár, socha Panny Márie a betónový kríž na vrchu Križevac. Na miesto zjavenia vedie strmý kamenistý  chodník.

Kresťansko – moslimské mesto Mostar je vzdialené od Medžugorja 25 kilometrov. Malé mestečko je zmesou rôznych kultúrnych  a historických pamiatok, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva UNESCO. Známy symbol Mostaru – Starý most je dominantou  mesta, ktorý poukazuje na vojnový konflikt v bývalej Juhoslávii. Nezabudnuteľnou súčasťou mesta je moslimská mešita, turecké  domy a typické uličky vydláždené kameňmi.

Orientačná cena: 300 Kn (cca 42 €)

Dubrovník – Perla Jadranu

Dubrovník nazývaný Perlou Jadranu je jedným z najkrajších európskych miest. Obklopené je pevnými hradbami, ktoré ponúkajú krásny výhľad. Napriek búrlivej histórii sa mesto pýši rôznymi historickými pamiatkami a je zapísaný v Zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Architektonické pamiatky robia z Dubrovníka mestský skanzen, pulzujúci životom.  Postupne od brány Pile Vrata možno navštíviť Františkánsky kláštor, Onofriovu fontánu, Sponzov palác, kostol sv. Blažeja, považovaného za patróna mesta, katedrálu Nanebovzatia Panny Márie (Velika Gospa), Námorné múzeum, akvárium a mnoho iných pamiatok.

Výletnými člnmi je možné vyplávať na ostrov Lokrum, ktorý je obklopený krásnymi zátokami. Ostrov je známy svojim nádherným parkom, plný mnohými subtropickými rastlinami. Medzi chorvátskymi mestami Ploče a Dubrovník sa nachádza rušné letovisko Neum, patriace Bosne a Hercegovine. Táto enkláva ponúka krásne kamienkové pláže s pozvoľným vstupom do mora. Delta rieky Neretva vypĺňa 280 km dlhý priestor medzi letoviskami Neum a mestom Ploče. V neporušenom prírodnom prostredí je možné pozorovať rôzne druhy vtákov a rýb. Za zmienku však stojí navštíviť ktorékoľvek letovisko na Dubrovníckej riviére, ktoré Vás ohúri  svojou bujnou vegetáciou, borovicovými lesmi, skalami, vinicami či olivovými hájmi.

Orientačná cena: 350 Kn (cca 50 €)

Pôsobnosť Martina Kukučína na ostrove Brač

Významný predstaviteľ slovenského literárneho realizmu Martin Kukučín, vlastným menom Matej Bencúr, sa narodil v Jasenovej na Orave 17.5. 1860. Študoval na Gymnáziu v Martine, Revúcej a Banskej Bystrici. Po ukončení Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe, sa uchádzal o miesto lekára v chorvátskej Dalmácii. Na pozvanie Marka Didoliča, s ktorým sa zoznámil v Prahe počas štúdia, prichádza na ostrov Brač. Tu pôsobil od roku 1893 ako obecný lekár v dedinke Selca. Rodina Didoličovcov ho ubytovali vo svojom dome, kde sa stretol aj so svojou celoživotnou partnerkou Pericou Didoličovou. Po určitom čase si tu zriadil ordináciu a miestnu lekáreň. Svoje pocity počas života v Chorvátsku opísal v románe Dom v stráni. Domáce obyvateľstvo si na neho spomína ako dobrého lekára, ktorý nikdy neprijal peniaze od chudobných ľudí. V roku 1928 vážne ochorel a 21. mája 1928 zomrel v nemocnici v Pakraci. Telesné pozostatky Martina Kukučína sú uložené na Martinskom cintoríne, ktoré boli prevezené z národného cintorína Mirogoj v Záhrebe. 6.8.2011 sa v obci Selce konala spomienková slávnosť a odhalenie pamätnej tabule slovenskému spisovateľovi a lekárovi.

Červené a modré jazero

Počas letnej dovolenky v Chorvátsku možno okrem Jadranského mora navštíviť aj prírodné unikáty v malom mestečku Imotski – Modré a Červené jazero. Mesto Imotski  sa nachádza v Strednej Dalmácii, pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou. Imotski má 4000 obyvateľov a vzniklo za vlády kráľa Trpimira. Pri pohľade na mesto pôsobia jazerá ako dve gigantické trhliny.

Modré jazero dostalo svoj názov vďaka svojmu bledomodrému sfarbeniu. Až na dno jazera  vedie chodník, ktorý dal vybudovať rakúsko-uhorský kráľ. Vzhľadom na ostré hrany kameňov je potrebná kvalitná obuv. V čase veľkých horúčav dochádza k zníženiu hladiny Modrého jazera a postupné vysychanie. Naopak na jar sa môže jeho hladina zvýšiť aj o 90 m.

Jeden a pol kilometra ďalej sa nachádza Červené jazero. Patrí k najpodivuhodnejším krasovým javom. Je obkolesené vápencovými skalami, ktoré sú kolmé na hladinu. V tomto jazere však nie je možné okúsiť osviežujúci kúpeľ ako v Modrom jazere. Je tmavo modré až čierne a kontrastuje s oranžovými skalami. Hĺbka Červeného jazera je 255,4 m, teplota vody  je 23 °C, avšak v hĺbke 25 m je teplota len 9 °C.

Korčula

Šiesty najväčší jadranský ostrov Korčula je oddelený od poloostrova Pelješac morskou úžinou dlhou takmer 47 km. Ostrov Korčula je typický tmavo zelenými lesmi s borovicami, ktoré pokrývajú viac ako polovicu ostrova. Pobrežie ostrova je dosť členité, ale v úrodných údoliach sa pestujú olivy, vinič, ovocie, zelenina. Je jedným z najhustejšie osídlených jadranských ostrovov. Medzi známe letoviská na ostrove Korčula patria Blato, mesto Korčula, Lumbarda, Vela Luka a iné. Podľa nepotvrdených dôkazov sa na ostrove Korčula narodil cestovateľ Marco Polo v roku 1254.

Split – Trogir

Split je najväčším mestom na chorvátskom pobreží, ktoré je zároveň hospodárskym, kultúrnym a dopravným strediskom Dalmácie. Mohutný Diokleciánov palác sa nachádza v centre mesta, pozdĺž prístavnej promenády, lemovanej palmami a kvetmi. Od Diokleciánovho paláca smerom na vrch Marjan je vyhliadková terasa, kde si možno vychutnať krásny pohľad na more a prístav. Centrum mesta Trogir tvoria kostoly, paláce, meštianske domy, románske a gotické stavby.

Orientačná cena: 200 Kn (cca 27 €)

Trogir – Krka

Prímorské mesto Trogir spojené s ostrovom Čiovo, je mestom v Splitsko-dalmatínskej župe. Hlavnými pamiatkami mesta je románska katedrála sv. Vavrinca z 13. storočia, kláštor benediktíniek sv. Mikuláša, mestské múzeum, zbierka umeleckých predmetov v kláštore benediktíniek, obrazové galérie a mnohé iné. Národný park Krka ohúri návštevníkov svojimi kaskádami a vodopádmi. Nezabudnuteľným zážitkom je výlet loďou kaňonom rieky Krka, smerom ku Rošskému vodopádu. Plavba smeruje cez Visovacké jazero, kde možno navštíviť ostrovček Visovac a františkánsky kláštor.

Orientačná cena: 350 Kn (cca 50 € + vstupné do parku)

Zadvarje – Omiš

Prírodné dedičstvo letoviska Zadvarje tvorí dôležitú súčasť  kultúry. Vidiecke prostredie je typické vzácnou faunou a flórou. Lokalita je chránenou oblasťou, ktorá priťahuje veľké množstvo domácich i zahraničných návštevníkov. Oblasť je obklopená prírodnými krásami hlbokého kaňonu, zátokami, riekou Cetinou a okúzľujúcim vodopádom Gubavica.

Mesto Omiš leží medzi Makarskou riviérou a Splitom v mohutnom kaňone, ktorý pretína pohorie Mosor a odvádza vodu rieky Cetiny do mora. Vo výške 311 metrov nad mestom sa nachádza zrúcanina pevnosti Starigrad. Z Omišu vyplávajú člny smerujúce ku vodnému mlynu Radmanove mlinice, ktorý je obľúbeným hostincom pre turistov. Ďalej do vnútrozemia, tesne pri hranici s Bosnou a Hercegovinou možno navštíviť mestečko Imotskia – prírodné unikáty Modré a Červené jazero.

Orientačná cena: 150 Kn (cca 20 €)